LEĻĻU TERAPIJA
Leļļu terapija ir mākslas terapijas nozare, kurā terapijas procesā tiek izmantotas lelles, viens no efektīvākajiem līdzekļiem visdažādāko uzvedības aspektu koriģēšanai.
Bērnu spēle ir ne tikai izklaide, bet arī ļauj bērnam tikt galā ar daudzām psiholoģiskām un ikdienas problēmām pieejamā formā, kas pastāvīgi stājas viņa ceļā. Īpaši noderīgs šajā ziņā ir teātris, kur bērns spēlē dažādas lomas un nemanāmi apgūst optimālos uzvedības modeļus.
Leļļu teātris ir īpaši noderīgs, jo, paslēpušies aiz sieta, runājot lelles vārdā, bērni atiet no problēmām un var redzēt sevi no ārpuses. Ievainojamie, jūtīgie, kautrīgie bērni ātri attīsta ticību sev un kļūst pārliecināti par sevi.
Leļļu terapijas metodikas
Spēle ar lelli
Spēlē bērni pauž pat slēptas emocijas, izmēģina un pielieto(примеряют) uzvedības modeļus. Lai izprastu bērna iekšējo pasauli, var spēlēt ar viņu spēles par dažādām tēmām, piemēram, spēles, kas atklāj bērna tieksmi vai uzrada viņa bailes.
Lelles izgatavošana
Tā ir ne tikai pašizpausme, bet arī sava veida meditācija. Trauksme izzūd, attīstās motorika un radošā domāšana. Ir svarīgi bērnu nebārt, ja viņa lelle izrādās pavirša. Galu galā leļļu terapijas nozīme nav leļļu pilnībā, bet gan tās radīšanas un turpmākās spēles procesā. Pašdarinātas lelles bērni uztver emocionāli tuvāk un spilgtāk izteic emocijas spēlēs vai leļļu lugās.
Leļļu teātris
Gadsimtiem ilgi leļļu teātris ir aizrāvis jauno publiku. Izrādes nodeva leģendas par drosminiekiem un burvjiem, stāsti par cilvēku netikumiem un cilvēku varoņdarbiem. Bet kā leļļu teātris ir noderīgs psihoterapijā? Leļļu teātris būtībā ir dzīves scenāriju, raksturu un uzvedības izspēle. Dzīvojot kopā ar lelli dažādās ainās, bērns vairāk uzzina par sabiedrību un veido personīgo priekšstatu par apkārtējo pasauli. Tādēļ leļļu teātris ir ļoti noderīgs bērniem ar socializācijas problēmām.
Kā palīdz leļļu terapija?
-
Psihodiagnostika. Spēlējot ar lellēm bērns precīzāk nekā ar vārdiem var pastāstīt par to, kas notiek viņa dzīvē, ko viņš jūtas, kā izturas pret citiem, savukārt par visu sacīto atbildību nes lelle, nevis bērns pats. "Bērna spēle ir viņa valoda, un rotaļlietas - ir viņa vārdi"
-
Spēja pārvaldīt emocijas
-
Pašizpausme
-
Svarīgu sociālo prasmju apguve. Spēle ar lellēm - pasaku varoņiem - kļūst par sava veida sociālo attiecību skolu, tā kā šādās lellēs nes morālo
-
Komunikatīvu prasmju attīstība
-
Pašapziņas attīstīšana
-
Rupjas un sīkas motorikas attīstība
-
Iekšēju konfliktu risināšana
-
Runas attīstība. Ar lelli bērns ātrāk un vieglāk apgūst komunikācijas prasmes - ar rotaļlietu ir vieglāk sarunāties. Ar lellēs palīdzību pašlaik ārstē arī stostīšanos.
-
Ģimenes attiecību korekcija. Attiecību nostiprināšana ģimenē.